topPhoto
FOTO: minifutbal.sk

Křížek s ostrou kritikou SZMF: O týchto veciach sa bude ešte hovoriť

BRATISLAVA, 17.09.2019 |
V rozsiahlom rozhovore s už bývalým členom výkonného výboru a realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu Ivanom Křížkom sme sa dotkli aj témy zväzov na Slovensku.


Na Slovensku aktuálne pôsobia dva zväzy, ktorých cieľom je zastrešovať dianie v malom futbale, respektíve minifutbale. 

Po zmenách vo vedení Slovenského zväzu malého fubalu (SZMF) obnovil svoje pôsobenie po rokoch nečinnosti aj Slovenský minifutbalový zväz (SMZ). 

Situácia na Slovensku tak prakticky kopíruje dianie vo svete, kde z podobných dôvodov ako protipól k WMF (Svetovej minifutbalovej federácii) a EMF (Európskej minifutbalovej federácii) vznikla International Socca Federation.

A treba povedať, že vzťahy medzi oboma slovenskými zväzmi nie sú vždy práve ideálne. Dokazujú to aj slová Ivana Křížka, ktorý si ani vo vyjadreniach pre náš portál práve servítku pred ústa nedával. Prinášame vám ich v neupravenej podobe:

"SMZ obnovil svoju činnosť minulý rok a informácie, ktoré šíri generálny sekretár SZMF pán Kocún, že je to skupina urazených ľudí, ktorí prehrali voľby, sú klamstvá." (veľká časť vedenia SMZ je bývalými členmi výkonného výboru SZMF, ktorí po zvolení Petra Králika za nového prezidenta SZMF postupne opustili tento zväz z dôvodu rozdielneho pohľadu na jeho ďalšie fungovanie a smerovanie, pozn. red.) 

"Mrzí ma, že aj on pristúpil na hru prezidenta SZMF. Informácie o obnovení tohto zväzu som zachytil dávno pred spomínanými voľbami a už v tom čase bolo pre niektorých ľudí správanie kandidujúceho Petra Králika nestotožniteľné.

SZMF treba na jednej strane pochváliť, že dokázal pre tento šport vybaviť dotácie. Minulý rok dostal zväz 140 000 eur od ministerstva školstva. Keď si však pozrieme vyúčtovanie, zistíme, že oblastné súťaže nevideli z toho ani cent. Keď sme spolu s mojimi kolegami navštevovali tieto súťaže, niektorí ani nevedeli, že niečo také má zväz vôbec k dispozícii. Výsledok? Na majstrovstvách Slovenska v malom futbale organizovaných SZMF (MSR) si muselo každé mužstvo zaplatiť štartovné 100 eur plus cestu plus ubytovanie, keďže je to dvojdňový turnaj. 

A teraz vám dám príklad. V jednom meste je štartovné na mužstvo 60 eur, keďže je to maximum, čo môže niekto dať. Vyhráte ligu, ktorá sa hrá 9 mesiacov a potom si vás zavolajú na MSR, kde zaplatíte dokopy toľko, čo za 4 sezóny vo svojej súťaži. Alebo inak. Na MSR príde juniorské mužstvo, v ktorom hrajú 16-17-roční chlapci. Naozaj si dokáže organizácia, ktorá získala 140 tisíc, od nich bez hanby vypýtať štartovné? A mohli by sme pokračovať...

Je ale zaujímavé, že si zväz vyúčtoval 33 tisíc na "cesťákoch". Keď sme sa však predstaviteľov líg pýtali, či chodí vôbec niekto zo zväzu k nim na ligu, odpoveď bola taká, že raz sa tam niekto zastavil, keď mal cestu okolo. Ako si dokázali páni Králik a Kocún odklepnúť odmenu 6 tisíc eur bez toho, aby to niekto schválil? Kde zmizli peniaze určené na reprezentáciu, keď pred ME na Ukrajine nemali reprezentanti jediný prípravný zápas? 

Nemenej zaujímavou témou je, ako sa súčasný prezident SZMF zbavuje svojej opozície vo výkonnom výbore? Predstavte si, že dostanete mandát od Valného zhromaždenia, a na základe toho, že vo voľnom čase si robíte veci, ktoré sa nepáčia pánovi prezidentovi, vás z výkonného výboru vyhodia a narýchlo upravia stanovy. O týchto veciach sa ešte bude písať aj hovoriť, to som si istý.

O záhadných machináciách v reprezentácii pomlčím, už teraz je správanie jej vedenia voči niektorým hráčom viac ako úbohé. Ja nie som veľkým fanúšikom FC BPN, to vie každý... Ale opäť sa ukázalo, že keď bolo treba hráčov, bolo toto mužstvo pre zväz vyhovujúce. Niekomu však začalo niečo vadiť a postupne z reprezentácie odrovnal ľudí, ktorí to roky ťahali. Samozrejme, za to nemôže pán Borbély, keďže on má na výber hráčov najmenší vplyv...

Vedenie SMZ za svoje ročné pôsobenie zorganizovalo reprezentačné zrazy, reprezentáciu poslalo premiérovo na MS, dostalo tento šport do médií, pre stredné školy pripravilo turnaj v Pezinku, vyslalo tím na medzinárodný turnaj v Chorvátsku Adria Cup. Ani jeden hráč a ani jedna škola nemusela nikdy nič platiť, všetko sa to organizovalo zo súkromných peňazí a peňazí od sponzorov. Vrcholom snaženia bol profesionálne zvládnutý Socca Slovakia Championship, ktorý sa konal koncom augusta.

A niekto má za dva roky príspevok cez 300 tisíc a ligy, vďaka ktorým mohol tento príspevok dostať, živoria a hľadajú každý cent, len aby prežili.

SMZ má potenciál. Patrí pod najväčšiu medzinárodnú organizáciu malého futbalu SOCCA, ktorá bude mať do konca tohto roka 80 členov. Napriek tomu, že pod sebou má tri veľmi silné ligy a ďalšie by sa mali do pár mesiacov pridať, je poddimenzovaná ľuďmi. Akonáhle nájde tento zväz silného partnera a ľudí, verím tomu, že môže byť časom najväčšiou, ak nie jedinou organizáciou zastrešujúcou malý futbal u nás.

Áno, mať dva zväzy na malom Slovensku je kontraproduktívne. Ale keď sa pozrieme aj v zahraničí, skoro vo všetkých krajinách vznikajú takzvané "SOCCA" zväzy, ktoré sa dištancujú od EMF a WMF, kde je pán Králik viceprezidentom.

Navyše, SMZ pomohol dostať tento šport aj do médií. Vyznie možno komicky, že keď sme skončili na Adria Cupe na druhom mieste a v pondelok sme mali reportáž vo vysielaní televízie TA3, o pád dní neskôr sa v športových novinách objavil aj SZMF.

Rovnako, keď sme dostali priestor v štúdiu TA3, kde sme hovorili o našich aktivitách, o dva týdžne neskôr sa v tej istej relácii objavil aj pán Králik. Môžeme si ale aspoň povedať - sme radi, že posúvame dopredu aj konkurenciu.

To, že úzka spolupráca medzi zväzom a ligami je reálne možná, najlepšie dokázal úspešný turnaj Socca Slovakia Championship, ktorého sa zúčastnili ligové výbery z piatich rôznych miest Slovenska.

A aj preto by som rád apeloval na ľudí, ktorí majú tento šport radi, aby držali pokope. Už teraz to srdciari ako sú J. Gusejnov, J. Igaz, R. Kmeťo, J. Holeš a ďaľší robia na úkor svojich rodín a dávajú do toho svoje financie. Nepotrebujú za to uznanie, ani peniaze, nepotrebujú sa ukazovať v médiách v nacvičených úsmevoch. Pomáhajú rozvoju minifutbalu na Slovensku a robia to z lásky k tomuto športu. A práve na nej by malo byť celé jeho fungovanie postavené predovšetkým... 

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 26.09.2019
  SZMF: Nominácia na WMF majstrovstvá sveta s viacerými prekvapeniami
  Majstrovstvá sveta pod záštitou WMF v australskom Perthe privítajú od 1. do 11. októbra 2019 32 výberov, medzi ktorými nechýba ani slovenská reprezentácia pod hlavičkou Slovenského zväzu malého futbalu. Viac >>>
 • 19.09.2019
  Reprezentácia SMZ spoznala finálnu nomináciu na Socca MS 2019
  Realizačný tím reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu mal pred sebou počas víkendu v Trenčíne ťažkú úlohu, keď vyberal z 19 hráčov finálnu dvanástku, ktorá pôjde reprezentovať Slovensko na Socca Majstrovstvá sveta do Grécka. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Premiérový turnaj bývalých hráčov PLMF ovládli Belasí
  Spomienka na "staré dobré časy" Partizánskej ligy malého futbalu priviedla na štadión ŠK Slovan Šimonovany hráčov z tímov, ktoré v minulosti v súťaži pôsobili. Tí si spolu zmerali sily v Turnaji starých pánov, ktorý by sa mal stať tradíciou. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Křížek s ostrou kritikou SZMF: O týchto veciach sa bude ešte hovoriť
  V rozsiahlom rozhovore s už bývalým členom výkonného výboru a realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu Ivanom Křížkom sme sa dotkli aj témy dvoch zväzov na Slovensku. A treba povedať, že vzťahy medzi nimi nie sú vždy práve ideálne. Dokazujú to aj slová už bývalého minifutbalového funkcionára, ktorý si ani vo vyjadreniach pre náš portál práve servítku pred ústa nedával. Viac >>>
 • 17.09.2019
  `Pán Ivan` už len ako hráč, vo zväze, reprezentácii i klube končí

  Spoluzakladateľ a neskôr hlavný manažér známeho bratislavského tímu Mystery MFC, člen výkonného výboru a zároveň realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu. Pre mnohých kontroverzný Ivan Křížek potvrdil svoju povesť a nečakane sa z týchto postov stiahol. Viac >>>

 • 10.09.2019
  Socca LM: Papalalulu piatym tímom Európy, kráľom ARKO Ključarovci
  Liga majstrov pod patronátom SOCCA ponúkla v slovinskom Maribore súboje 24 tímov z 22 miest zo 16 krajín. Zastúpenie medzi nimi mal aj víťaz bratislavskej Uniligy Papalalulu, obhajcom prvenstva bol poľský Dynamik Torun. Viac >>>
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.