topPhoto
FOTO: LUCIA WENHARDTOVÁ

`Pán Ivan` už len ako hráč, vo zväze, reprezentácii i klube končí

BRATISLAVA, 17.09.2019 |
Spoluzakladateľ a neskôr hlavný manažér známeho bratislavského tímu Mystery MFC, člen výkonného výboru a zároveň realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu. Pre mnohých kontroverzný Ivan Křížek potvrdil svoju povesť a nečakane sa z týchto postov stiahol.


Křížek, v minifutbalovom prostredí známy najmä ako Pán Ivan, patrí k dlhoročným postavám tohto športu nielen v prostredí bratislavských súťaží, ale aj na pôde reprezentácie, s ktorou sa ako člen realizačného tímu zúčastnil aj minuloročných SOCCA majstrovstiev sveta v Lisabone. 

 

Na trávniku len ako hráč

Jeho názory a postoje dokážu často polarizovať atmosféru a inak tomu nebolo ani v týchto dňoch, keď sa rozhodol pre rázny krok. 

​"Odchod zo Slovenského minifutbalového zväzu som pôvodne plánoval po skončení blížiacich sa MS 2019. Vedeli o tom moji kolegovia a po ukončení môjho pôsobenia vo zväze som sa chcel naplno venovať len Mystery MFC. Žiaľ, okolnosti ma prinútili skončiť so všetkými aktivitami v tomto športe, čiže aj na klubovej úrovni," potvrdil svoj status na sociálnej sieti v rozhovore pre ligy.sk Křížek.

Hoci spolu s reprezentáciou odchádza aj z Mystery MFC, ktorý spoluzakladal a v predchádzajúcich sezónach bol hlavným motorom jeho chodu a napredovania, priaznivci "kúzelníkov" obavy mať nemusia.

"Mystery MFC bude pokračovať aj v nasledujúcej sezóne. Vedenie prevezmú Maťko Souček a Maťko Toman a spolu s Luckou Wenhardtovou a Miškou Uhríkovou budú pokračovať v tom, čo sme začali. Do mužstva sa nám podarilo dostať štyroch naozaj kvalitných futbalistov a verím, že tím bude v tomto ročníku bratislavskej Uniligy úspešný. Aký bude konečný káder je už na novom vedení mužstva. Keďže poznám týchto ľudí, nemám obavy, že by mužstvo nefungovalo."

Pán Ivan sa však z minifutbalových trávnikov úplne nevytratí, keď opráši opäť svoje rukavice: "Jediné moje spojenie s minifutbalom bude pôsobenie v rezerve N3M v druhej lige, kde sa vrátim do brány a budem sa snažiť si užívať tento šport ako hráč so svojimi spoluhráčmi."

 

Dočasné (?) zbohom MMFC

Od založenia Mystery MFC už prešlo tri a pol sezóny a klub si za túto dobu vybudoval minimálne v Bratislave a okolí silné meno. Prispeli k tomu aj viaceré kroky, ktoré vedenie klubu na čele s Ivanom Křížkom urobilo.

"Počas svojej existencie sa MMFC posunul míľovými krokmi vpred. Aj vďaka takým hráčom, ako je Erik Szabo, ktorý bol pri vzniku a právom ho už môžeme označovať za legendu medzi hráčmi malého futbalu. Práve vďaka ľuďom ako on vzniklo veľa tímov, ktoré sa venujú tomuto športu doteraz.

Po "presťahovaní" tímu z Topligy do Uniligy sme do kádra priviedli špičkových hráčov, ako napríklad Roman Kratochvíl, či Erik Čikoš. Založili sme juniorské mužstvo, kde reálne hrali chlapci vo veku od 16 do 19 rokov a viacerí z nich hrajú doteraz. 

Aj reprezentácia jedného či druhého zväzu má hráčov, ktorí hrali alebo hrajú za Mystery. O prezentácii nášho mužstva na sociálnych sieťach ani nebudem hovoriť. Som veľmi hrdý na hráčov, ktorí momentálne v Mystery sú a zároveň ďakujem každému jednému, čo za toto mužstvo hral!"


Uniliga je jednotkou, návrat do 1. ligy si ale neviem aktuálne predstaviť

V rámci nášho rozhovoru sme otvorili aj niekoľko ďalších tém, ku ktorým sa Křížek na viacerých fórach často vyjadroval. Neobišli sme ani bratislavskú Uniligu, v ktorej so svojim tímom pôsobil niekoľko sezón a rok bol aj v manažmente súťaže.

Ako hodnotíš zmeny, ktoré sa v súťaži udiali pred štartom jej celkovo už šiesteho ročníka, od ktorého liga nesia názov Róbert Mak Uniliga?

"Do projektu Uniliga vstúpil síce Róbert Mak, čo je marketingovo naozaj dobré a pre potencionálnych partnerov ligy určite zaujímavé, to však automaticky neznamená, že liga bude mať aj lepšiu kvalitu. Všetko bude záležať od vedenia ligy, či sa jej podarí udržať tie najkvalitnejšie mužstvá v Bratislave a pritiahnuť ďalšie zaujímavé tímy, ktoré pozdvihnú úroveň zápasov. 

Rovnako záleží od servisu pre hráčov a kvality napríklad rozhodcov, či výsledkového servisu. Ak to bude na úrovni a splnia sa všetky veci, ktoré organizátor prisľúbil, mužstvá do ligy prídu, aj keby sa volala akokoľvek. Pevne verím, že to bude tzv. nový začiatok tejto súťaže. Verím Robovi Kmeťovi a jeho spolupracovníkom, že opäť ukážu, kto je na Slovensku jednotka. Taktiež dúfam, že bude aj silná spolupráca medzi zväzom a všetkými ligami."

Uniligu si nepriamo označil za jednotku medzi slovenskými súťažami. Kvôli čomu si podľa teba takýto prívlastok zaslúži?

"Uniliga je najkvalitnejšia súťaž minimálne už len kvôli tomu, že v nej hrajú tie najlepšie mužstvá. Či už Papalalulu, Menežeris, N3M, 1. FC Pressburg (klub pre nedostatok hráčov nakoniec v tomto ročníku najvyššej súťaže pôsobiť nebude, pozn. red.) a viacero ďalších. 

Výhodou je, že sa hrá na veľmi dobrom povrchu, ktorý je v podstate nový. V ostatnom ročníku sa liga zlepšila o niekoľko tried aj z pohľadu kvality rozhodcov. Navyše aj servis pre hráčov je celkovo dostačujúci, brigádnici nosia zakopnuté lopty, k dispozícii sú rozlišovačky a podobné maličkosti. 

Veľkým pozitívnym krokom bolo aj vysielanie priamych prenosov s komentárom na internete, čo sa Unilige, ak sa nemýlim, podarilo ako prvej na Slovensku. Navyše, po zavedení štúdia Uniligy posunuli organizátori opäť latku vysoko, pretože toto na Slovensku nerobí nikto iný."

Za tým musí stáť veľké množstvo práce.

"Samozrejme, že všetci radi mudrujeme, ale skoro nik z tých veľkých kritikov nemal na starosti ani len mužstvo, nie ešte ligu. Rok som fungoval v manažmente Uniligy a môžem povedať, že to naozaj nie je sranda. Máte na starosti desiatky tímov a niekoľko stoviek hráčov. pričom každý má svoje potreby a názory na to, ako má liga fungovať. Nie je možné, aby ste vyhoveli každému. A žiaľ, namiesto toho, aby sme takýmto zanietencom pomohli, veľakrát im hádžeme polená pod nohy."

Napriek tomu, že súťaž chváliš, z niektorých tvojich vyjadrení v minulosti cítiť, že predsa sa s nie úplne všetkým v nej stotožňuješ.

"Mňa na Unilige mrzí len jedna vec, ktorou si svoje meno zbytočne kazí. Keďže je táto liga považovaná za jednu z najlepších, nemôže sa stávať, že disciplinárna komisia je v podstate úplne zbytočná.

Poviem príklad. Ak v 3. Unilige inzultujete rozhodcu a robíte aj po vylúčení problémy, nemôže sa po smiešnej pokute o pár týždňov objaviť tento hráč v 1. Unilige. Tento incident mal byť potrestaný exemplárne, aby sa takéto veci už nediali. Nehovoriac o tom, že tento hráč bol problémový už dávno predtým. Toto zbytočne len vrhá na ligu zlé svetlo. 

Podobné veci sa totiž šíria veľmi rýchlo a keď mi krátko na to napíše manažér klubu, ktorý hráva konkurenčnú súťaž a pýta sa ma, či je to pravda, môžete mu len povedať, že bohužiaľ áno."

Tým, ktorí sledujú dianie v súťaži, respektíve tvoje komentáre, určite neunikol ani tvoj konflikt s iným tímom. Nebol práve ten dôvodom tvojho odchodu?

"Priznávam, to, čo ma znechucovalo a bolo jedným z dôvodov skončiť, bol postoj ligy voči jednému tímu. Nebudem menovať, myslím si, že každý vie, o koho ide. Ak je v poriadku neustále urážanie protihráčov, ligy a zväzu, tak je to pre mňa problém. Nebudem tu rozoberať podrobne situácie, ale ja osobne som nebol stotožnený s predstavou hrať v jednej lige s takýmto mužstvom. A keďže nikdy nebudem, môj návrat je preto zrejme v najbližšej dobe nereálny."


Na prospech i na škodu

V hlavnom meste Slovenska aktuálne pôsobia tri rôzne súťaže - Róbert Mak Uniliga, Topliga a historicky najdhšie pôsobiaca BLMF - Bratislavská liga malého futbalu. Tie sú navyše pod hlavičkami dvoch rôznych zväzov, čo ešte viac stupňuje boj o každý tím, respektíve hráča. Myslí si to aj Ivan Křížek.

"Konkurencia je v Bratislave veľká, čo je na jednej strane dobré, no na druhej je to zbytočné trieštenie síl. Keďže je to konkurenčný boj, predstavitelia líg pred každou sezónou kontaktujú manažérov a pokúšajú sa dostať tímy do svojej súťaže. Preto sa najbližšie roky nedočkáme jednej silnej ligy, kde bude figurovať veľký počet najkvalitnejších mužstiev. 

Jedinú možnú spoluprácu vidím medzi Uniligou a BLMF, žiaľ, zhodu sa násť doteraz nepodarilo. Momentálne je to ešte komplikovanejšie vzhľadom na to, že Uniliga a BLMF patria pod rôzne minifutbalové zväzy. Avšak dúfam, že sa v nasledujúcich mesiacoch predstavitelom oboch strán opäť podarí načrtnúť tému bližšej spolupráce.

Páči sa mi krok BLMF, ktorá na vstup Roba Maka do Uniligy zareagovala podľa mňa najlepšie ako mohla. Štartovné 490 eur je historicky najnižšie a najvýhodnejšie. Ambicióznych tímov v Bratislave narátame na prstoch jednej ruky, ostatní si chcú len zahrať na kvalitnej tráve a nepotrebujú mať okolo toho nejaký servis, facebook, instagram a podobne. A presne takéto mužstvá podľa mňa osloví práve táto liga. Od predstaviteľov BLMF je to naozaj zaujímavý krok.

Náš rozhovor s Ivanom Křížkom nekončí. Vzhľadom na jeho rozsiahlosť sme ho rozdelili na dve časti. Aj v tej druhej, ktorú rovnako nájdete na našom portáli, prezentoval Pán Ivan svoje postoje a názory svojim tradičným spôsobom a tentokrát sa dotkol zväzového zákulisia v malom futbale/minifutbale. 

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 26.09.2019
  SZMF: Nominácia na WMF majstrovstvá sveta s viacerými prekvapeniami
  Majstrovstvá sveta pod záštitou WMF v australskom Perthe privítajú od 1. do 11. októbra 2019 32 výberov, medzi ktorými nechýba ani slovenská reprezentácia pod hlavičkou Slovenského zväzu malého futbalu. Viac >>>
 • 19.09.2019
  Reprezentácia SMZ spoznala finálnu nomináciu na Socca MS 2019
  Realizačný tím reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu mal pred sebou počas víkendu v Trenčíne ťažkú úlohu, keď vyberal z 19 hráčov finálnu dvanástku, ktorá pôjde reprezentovať Slovensko na Socca Majstrovstvá sveta do Grécka. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Premiérový turnaj bývalých hráčov PLMF ovládli Belasí
  Spomienka na "staré dobré časy" Partizánskej ligy malého futbalu priviedla na štadión ŠK Slovan Šimonovany hráčov z tímov, ktoré v minulosti v súťaži pôsobili. Tí si spolu zmerali sily v Turnaji starých pánov, ktorý by sa mal stať tradíciou. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Křížek s ostrou kritikou SZMF: O týchto veciach sa bude ešte hovoriť
  V rozsiahlom rozhovore s už bývalým členom výkonného výboru a realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu Ivanom Křížkom sme sa dotkli aj témy dvoch zväzov na Slovensku. A treba povedať, že vzťahy medzi nimi nie sú vždy práve ideálne. Dokazujú to aj slová už bývalého minifutbalového funkcionára, ktorý si ani vo vyjadreniach pre náš portál práve servítku pred ústa nedával. Viac >>>
 • 17.09.2019
  `Pán Ivan` už len ako hráč, vo zväze, reprezentácii i klube končí

  Spoluzakladateľ a neskôr hlavný manažér známeho bratislavského tímu Mystery MFC, člen výkonného výboru a zároveň realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu. Pre mnohých kontroverzný Ivan Křížek potvrdil svoju povesť a nečakane sa z týchto postov stiahol. Viac >>>

 • 10.09.2019
  Socca LM: Papalalulu piatym tímom Európy, kráľom ARKO Ključarovci
  Liga majstrov pod patronátom SOCCA ponúkla v slovinskom Maribore súboje 24 tímov z 22 miest zo 16 krajín. Zastúpenie medzi nimi mal aj víťaz bratislavskej Uniligy Papalalulu, obhajcom prvenstva bol poľský Dynamik Torun. Viac >>>
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.