topPhoto
FOTO: archív S.C.

ME: Extréner repre Cintavý: Herné aj výsledkové sklamanie, poučme sa od Čechov

BRATISLAVA, 20.08.2018 |
Zúčastnil štyroch majstrovstiev Európy, dvakrát v pozícii trénera Slovenska. Aktuálne je členom Výkonného výberu Slovenského zväzu malého futbalu. O pôsobení našej reprezentácie na šampionáte v Kyjeve sme sa porozprávali s bývalým prezidentom zväzu Stanislavom Cintavým.


Naživo si zažil štyri majstrovstvá Európy. Ako by si hodnotil tie aktuálne v Kyjeve v porovnaní s tými predchádzajúcimi? Vidíš nejaký posun? 

Upozorním na fakt, že tentokrát ME sledujem len na diaľku a zo slov chalanov. V každom prípade platí moja obava spred roka, keď som povedal, že ME v Brne nastavili latku tak vysoko, že bude obrovský problém ju udržať. Atmosféra a divácky záujem je na moje prekvapenie veľmi nízky, dokonca aj keď hrali domáci, tak tribúny neboli plné, čo sa v Česku a Maďarsku nikdy nestalo. 

Taktiež počet zúčastnených tímov, ako aj celková herná kvalita je podľa mňa slabšia ako na poslednom Eure. EMF (európska federácia malého futbalu, pozn. redakcie) bude musieť veľmi intenzívne premyslieť ďalšie kroky, ako sa bude toto podujatie vyvíjať. Prvým krokom, ktorý už je na stole, je zmena periodicity podujatia na každé dva roky podobne ako napríklad pri hádzanej, s čím ja osobne súhlasím.


Na európskom šampionáte opäť nechýbalo ani Slovensko, ktoré si na dvoch ME (v Čiernej Hore a Chorvátsku) viedol ako tréner. V štyroch zápasoch skupinovej fázy dokázalo poraziť len priznajme si slabučké Belgicko, s Talianmi remizovalo a s Ukrajinou i Čiernou Horou prehralo. Ako sa ti pozdávala hra nášho tímu v jednotlivých zápasoch a ako ju hodnotíš z pohľadu celkového vystúpenia na turnaji? 

Otázka je veľmi široká... Bokom by som dal zápas s Belgickom, ktoré bolo veľmi slabé a ja osobne mám problém, že takéto mužstvo vôbec môže štartovať na takomto podujatí. Jednoznačne to znižuje kredit, veď kto videl zápasy Belgičanov tak mal možnosť vidieť v ich drese dvoch či troch veteránov, akí hrávajú v našich "for fun" ligách. Belgičanov by porazilo ktorékoľvek mužstvo z TOP10 posledných majstrovstiev Slovenska. V tomto zápase sa zrodilo hladké víťazstvo a možno to aj bolo na škodu veci, lebo sme sa cítili "neporaziteľní". 

Navyše, náš ďalší súper Ukrajina dostala v prvom zápase kefu od priemerných Talianov a zrejme niekde na pozadí došlo aj k podceneniu súpera a ten to využil. Zápas s domácimi bol náš najhorší na tomto šampionáte. Dostali sme lacné góly, nefungovali nám prihrávky, signály, nepadol žiaden ani "upotený" gól a urobili sme v zápase množstvo "nevynútených" chýb, ktoré súper trestal. V konečnom účtovaní sa ukázalo, že práve prehra v tomto zápase bola rozhodujúca pre naše postupové ambície. 

Remíza s Talianmi bola zaslúžená, aj keď nás o výhru  pripravila katastrofálna chyba rozhodcov, ktorí úplne nepochopiteľne neuznali náš gól na 3:2. Zápas s Čiernou Horou bol už jednostrannou záležitosťou. 


Ktorí z našich hráčov sa ti herne páčili najviac a ktorí ťa naopak sklamali, respektíve si od nich čakal viac?

Ak by som bol v pozícii trénera, tak by som nemal problém otvorene povedať, kto nesplnil očakávania, ale takto som viac-menej v úlohe fanúšika a neprináleží mi kritizovať hráčov, nakoľko som nebol priamo na mieste. Každý kto však pozeral zápasy si vie zhodnotiť prínos jednotlivcov pre mužstvo, ich bojovnosť a nasadenie. 

Niektorí hráči na môj vkus kopili príliš veľké množstvo nevynútených chýb, nepresností a napriek tomu odohrali pomerne veľkú minutáž. Na druhej strane sa mi osobne páčili nováčikovia v reprezentácii Jaro Repa a Pavol Gere, ktorí sú obaja skôr typom bojovníkov, ale svoju premiéru podľa mňa zvládli veľmi dobre. 

Zo starších harcovníkov sa mi páčili výkony Stana Krempaského, Silva Jágra a bojovne odohral turnaj aj kapitán Ivo Buchel. Pre Tomáša Dyačovského to vyzeralo po prvom zápase na parádny turnaj, ale v ďalších zápasoch už ho tak vidieť nebolo. 


Ako moc chýbali tímu hráči typu Rudo Beliš, historicky najlepší strelec Slovenska na šampionátoch, ktorý sa zranil na majstrovstvách Slovenska pred ME a kapitán reprezentácie na predchádzajúcich troch podujatiach Erik Szabo? 

Veľmi a obaja. Rudo aj Erik sú inteligentní hráči a práve ten "rozumček" nám miestami chýbal. Mali sme bojovníkov, dríčov, ale akoby miestami na ihrisku chýbala tá myšlienka. Pre naše mužstvo bola ich absencia výrazná. 


Fanúšikovia nášho tímu často na sociálnych sieťach kritizovali, že im chýba v našej hre nejaký systém, ako keby sa hralo len na náhodu a častokrát to pôsobilo dojmom, že sa čaká, čo na ihrisku vymyslia samotní hráči. Súhlasíš s týmito názormi? 

Áno, tak sa to javilo divákovi, avšak tu je dôležité, ako to vo svojej správe popíše realizačný tím. Je možné, že taktické pokyny boli, ale hráči ich nedokázali pretaviť na ihrisku. V každom prípade, najvypuklejšie to bolo v zápase s Ukrajinou, kde sme sa po prvom góle zosypali a hra bola naozaj náhodná a bezmyšlienkovitá. Hráči namiesto toho, aby situáciu ukľudnili prihrávkami na istotu, sa riskantne pokúšali presadiť individuálne a tak strácali veľa lôpt, o ktoré museli potom opäť ťažko bojovať. Nervozita zohrala svoju úlohu a v tom zápase to s nami proste už išlo... 


Tí čo sledovali prenosy, mali možnosť všimnúť si, že nie všetci hráči dostávali rovnaký priestor. Sám si v prenose s Čiernou Horou cez prestávku spomenul, že by bolo asi vhodné pomeniť zostavu a dať priestor aj ďalším hráčom, ktorí ho počas turnaja až tak nedostávali. Je to samozrejme voľba trénera, no boli tí, čo hrali najviac, lepší ako zvyšok tímu? 

Koľko divákov, toľko trénerov, každý ma svojho favorita, svoj optimálny výber a rovnako aj naši tréneri. Tí si vybrali týchto hráčov a tí aj nesú zodpovednosť za tento výber a jeho výsledky. 
Tréneri mali svoju predstavu, čo chceme hrať a do tohto systému si vybrali týchto hráčov. Na druhej strane, ak hráč päťkrát spraví tu istú minelu, tak ho proste nenechám trápiť sa a dám šancu inému, to už je manažment tímu priamo v zápase. Tam sa mi zdá, že to nebolo optimálne. Podľa mňa sme mali kvalitnú lavičku, ale jej využitie bolo minimálne. 


Spomeňme napríklad najlepšieho strelca dvoch posledných majstrovstiev Slovenska Dominika Rolinca, ktorý nestrelil na šampionáte ani gól. Ako sám v rozhovore pre náš portál pred posledným zápasom povedal, nedostal veľa priestoru ukázať, čo v ňom je. Považuješ za správne, že sa v zápasoch, v ktorých sme potrebovali skórovať, nevyužil takto overený zakončovateľ? 

V prvých zápasoch sa tréneri rozhodli pre iných útočníkov a je to v poriadku. Po zápase s Ukrajinou som čakal, že dostanú viac priestoru Félix s Rolincom, nestalo sa tak, čo ma prekvapilo. Keď sa tak nestalo ani v zápase s Čiernou Horou, kde nám už o nič nešlo, bolo to divné. Nevidíme však do vnútra mužstva a možno boli dôvody, pre takéto rozhodnutia. 

Myslím si však, že pre takého Rolinca by takýto zápas bol veľkou investíciou do budúcna. Treba však zdôrazniť, že to, že niekto dominuje v domácich ligách, nemusí znamenať, že príde na Euro a bude hviezda. Už sme to zistili mnohokrát a ja osobne na základe týchto skúsenosti viem, že do dôležitých momentov by som nasadzoval ostrieľaných harcovníkov a nie nováčikov. Preto ešte raz klobúk dole pred Repom a Gerem, ktorí svoje debuty zvládli výborne. 


Slovenský zväz malého futbalu získal v rok 2018 od Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR dotáciu vo výške takmer 145 tisíc eur, z ktorej, ak sa nemýlim, bola nemalá časť určená práve pre reprezentáciu. Tá v predchádzajúcich rokoch pôsobila vyslovene na amatérskej úrovni, realizačný tím i hráči si častokrát platili cestu, či ubytovanie z vlastného vrecka. Zmenilo sa niečo vďaka tejto dotácii? 

Pokiaľ viem, tak zväz zabezpečil kompletný servis na svoje náklady, tiež zabezpečil realizačný tím, ktorý sa staral o mužstvo. V tomto smere môžem konštatovať, že situácia sa oproti takému Euru v Čiernej Hore, kde som jednému hráčovi požičal 200 eur, aby mohol ísť, rapídne zlepšila. 


Keďže malý futbal je na Slovensku stále len amatérskym športom, na výber hráčov slúžili najmä ich predchádzajúce výkony v reprezentácii, respektíve výkony na majstrovstvách Slovenska. Využili sa tieto prostriedky aj na nejaké predturnajové sústredenie, kde by mali možnosť hráči lepšie sa spoznať?

Bohužiaľ nie, avšak treba povedať, že trošku to má na svedomí aj podľa mňa nešťastný termín eura. Bolo veľmi ťažké zladiť všetkých členov širšieho kádra v jeden termín spoločne s inými repre mužstvami počas prázdnin. Napokon mali hráči možnosť sa pripraviť na jednom kempe vo Zvolene tesne pred ME. Podľa mňa to však bolo málo. 


Samozrejmosťou v predchádzajúcich rokoch boli prípravné zápasy pred šampionátom, ktoré takto novozloženému tímu umožňovali sa aspoň čiastočne zohrať. Pred turnajom na Ukrajine sa však neodohral ani jeden. Prečo? 

Spomínal som objektívne príčiny, ale áno, podľa mňa je to škoda, mužstvu by to veľmi pomohlo. 


Nemyslíš si, že aj to sa podpísalo na výkonoch nášho tímu na ME?

Jednoznačne áno. Osobne si myslím, že individuálne bolo mužstvo pomerne dobre vyskladané. Ja by som síce dvoch-troch hráčov nevybral, rozhodol by som sa možno pre iných, ale to nie je rozhodujúce. Ako som vyššie povedal, trénerský štáb zodpovedá za skladbu a taktiku a pre ňu si vybrali týchto hráčov. Problém teda nebol v kvalite hráčov, ale jednoznačne v nezohratosti. To bola podľa mňa hlavná príčina zlých výsledkov. 

Pozrite sa, aké mužstva dominujú a postupujú ďalej. Buď  také ktoré to robia systémom, že majster krajiny tvorí na 90 percent národného tímu (napr. Kazachstan), prípadne ho tvoria dvojičky, či trojičky z klubov a dlhodobo sú súčasťou repre tímu (Česká rep.). No a napokon sú to mužstva ako Rumunsko, či Čierna Hora, ktoré 4-5 rokov chodia s prakticky tým istým mužstvom a hráči tak majú skúsenosti a zohratosť je vysoká. 


Napriek zjavne lepším možnostiam na prípravu nášho tímu sa zdá sa táto príležitosť nevyužila. Veď Slovensko doteraz nikdy neskončilo už v skupine. Mrzieť to môže o to viac, že okrem postupu zo skupiny prišli Slováci aj o miestenku na svetový šampionát v Austrálii, ktorú získajú všetci štvrťfinalisti. Nezdá sa ti, že zo športového pohľadu reprezentácia SR naďalej skôr stagnuje, či dokonca ustupuje zo svojich pozícií (na šampionáte v Grécku skončila štvrtá), ako by napredovala?

Treba povedať, že tento rok bol postupový kľuč o niečo ťažší, keďže postupovali z päťčlennej skupiny len dvaja, v minulosti postupovali zo štyroch dvaja, dokonca niekedy aj niekoľko mužstiev z tretích miest. 

Na druhej strane, skončili sme štvrtí v skupine, čo je bez debaty neúspech. Vyhrali sme len nad výletníkmi z Belgicka a to je málo. Stagnácia je asi dobré pomenovanie, podľa mňa na týchto ME sme mali najväčšiu šancu zabodovať, hoci sme boli žrebovaní až z tretieho koša, objektívne sme mali najľahšiu skupinu. 

Z môjho pohľadu sme najlepšie majstrovstvá odohrali v Maďarsku, kde sme vypadli nešťastne v osemfinále s Nemcami na penalty, keď sme inkasovali gól v poslednej sekunde. 

Tieto na Ukrajine boli herne aj výsledkovo jedny z najhorších, bohužiaľ šampionát nám nevyšiel, ale to neznamená, že o dva roky nemôžeme zaútočiť aj na kovy. 


Viacero fanúšikov našej repre tvrdilo, že ich kritické príspevky na facebookovej stránke SZMF boli vymazané. Je zväz skutočne pripravený pozrieť sa na pôsobenie reprezentácie aj kriticky a vyvodiť nejaké dôsledky? 

Môj osobný názor je, že ak tieto komenty niekoho vyslovene neúražajú, nemajú nejaké rasistické podtóny, tak by som to nemazal. FB má takú  funkciu, že je vidieť pôvodný počet komentov a nevyzerá to určite dobre. 

Realizačný tím každý rok prinesie report v ktorom zhodnotí šampionát, určite tomu tak bude aj tento rok. Dôsledky môže vyvodiť Výkonný výbor, prípadne Valné zhromaždenie. 


Čo sa musí zmeniť, aby si priaznivci našej reprezentácie a malého futbalu na Slovensku ako takého nemuseli zvykať na to, že postup zo skupiny už nebude takou samozrejmosťou, akým bol v predchádzajúcich rokoch?

Myslím si, že to nie je až tak zložité. Nemusíme objavovať teplú vodu, pozrime sa ako sa tí najúspešnejší dostali tam, kde sú. Ešte pred šiestimi rokmi sme s Čechmi hrali vyrovnaný zápas o bronz na ME v Grécku. Kde sú oni dnes a kde my?Bosna vstúpila do kolotoča pred štyrmi rokmi odvtedy má bronz a štvrté miesto. To sú dôkazy, že to ide. 

Cesta podľa mňa vedie cez reprezentačné zrazy počas roka, kde sa odohrajú prípravné zápasy, kde sa vytvorí partia, hráči sa zohrajú, vytvoria sa herné situácie aplikovateľné v zápase, signály a podobne. 

Poviem to na príklade, ak sa Čechom stane, že idú traja na dvoch, tak na 80 percent to skončí gólom. My sme v takých situáciách boli v zápase s Ukrajinou aj Talianskom niekoľkokrát, gólom sa to neskončilo. To sú momenty, ktoré rozhodujú zápasy. 

Samozrejme to neznamená, že reprezentácia bude uzavretá skupina hráčov, ale pozrite sa na veľký futbal, tam je určité jadro, ktoré sa nemení a občasne ak nejaký hráč vyskočí sa postupne zapracuje. Spomeňte si koľko hejtov si vypočul taký Nemec, ale tréner Kozák sa rozhodol pre nejaký systém, ktorého súčasťou on bol, veril mu a dnes Nemca chvália aj najväčší kritici. 

Takto by to mohlo fungovať aj na úrovni malého futbalu a verím, že o dva roky na Eure budeme atakovať zápasy o medaily. 

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 26.09.2019
  SZMF: Nominácia na WMF majstrovstvá sveta s viacerými prekvapeniami
  Majstrovstvá sveta pod záštitou WMF v australskom Perthe privítajú od 1. do 11. októbra 2019 32 výberov, medzi ktorými nechýba ani slovenská reprezentácia pod hlavičkou Slovenského zväzu malého futbalu. Viac >>>
 • 19.09.2019
  Reprezentácia SMZ spoznala finálnu nomináciu na Socca MS 2019
  Realizačný tím reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu mal pred sebou počas víkendu v Trenčíne ťažkú úlohu, keď vyberal z 19 hráčov finálnu dvanástku, ktorá pôjde reprezentovať Slovensko na Socca Majstrovstvá sveta do Grécka. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Premiérový turnaj bývalých hráčov PLMF ovládli Belasí
  Spomienka na "staré dobré časy" Partizánskej ligy malého futbalu priviedla na štadión ŠK Slovan Šimonovany hráčov z tímov, ktoré v minulosti v súťaži pôsobili. Tí si spolu zmerali sily v Turnaji starých pánov, ktorý by sa mal stať tradíciou. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Křížek s ostrou kritikou SZMF: O týchto veciach sa bude ešte hovoriť
  V rozsiahlom rozhovore s už bývalým členom výkonného výboru a realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu Ivanom Křížkom sme sa dotkli aj témy dvoch zväzov na Slovensku. A treba povedať, že vzťahy medzi nimi nie sú vždy práve ideálne. Dokazujú to aj slová už bývalého minifutbalového funkcionára, ktorý si ani vo vyjadreniach pre náš portál práve servítku pred ústa nedával. Viac >>>
 • 17.09.2019
  `Pán Ivan` už len ako hráč, vo zväze, reprezentácii i klube končí

  Spoluzakladateľ a neskôr hlavný manažér známeho bratislavského tímu Mystery MFC, člen výkonného výboru a zároveň realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu. Pre mnohých kontroverzný Ivan Křížek potvrdil svoju povesť a nečakane sa z týchto postov stiahol. Viac >>>

 • 10.09.2019
  Socca LM: Papalalulu piatym tímom Európy, kráľom ARKO Ključarovci
  Liga majstrov pod patronátom SOCCA ponúkla v slovinskom Maribore súboje 24 tímov z 22 miest zo 16 krajín. Zastúpenie medzi nimi mal aj víťaz bratislavskej Uniligy Papalalulu, obhajcom prvenstva bol poľský Dynamik Torun. Viac >>>
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.