Slovensko sa vďaka renkingu Európskej minifutbalovej federácie (EMF) dostalo pri žrebe tohtoročného európskeho šampionátu do prvého koša. Od toho druhého ho delila jediná priečka. "Bolo to tesné. To, že sme sa dostali do prvého koša, považujem za veľkú výhodu. V skupinovej fáze sa tak určite vyhneme tým najväčším favoritom," povedal pre maleligy.sk prezident Slovenského zväzu malého futbalu Stanislav Cintavý.
Kôš 1: Rumunsko (1. v rebríčku EMF), Česká republika (2), Čierna Hora (3), Chorvátsko (4), Nemecko (5), Rusko (6), Slovensko (7), Maďarsko (19 - organizátor)
"Malý futbal stále patrí k športom, kde z roka na rok mnohé mužstvá menia rapídne svoju silu. Preto presný odhad ideálnych skupín nie je úplne jednoduchý a to najmä pri mužstvách, ktoré sú nováčikmi a teda sme ich nikdy nevideli hrať," priznal neľahkú úlohu určiť želané a neželané tímy Cintavý.
Kôš 4: Cyprus (27), Srbsko (28), Litva (29), Wales (30), Belgicko (32), Švajčiarsko (35, nováčik), Ukrajina (-, nováčik), Estónsko (-, nováčik)
"Pri pohľade na skupiny je paradoxne kľúčový žreb zo štvrtého, čiže relatívne najľahšieho koša, kde sú však zároveň aj mužstvá s krátkou históriou, alebo úplní novici," začal od konca prezident SZMF a konkretizoval: "Pre mňa je teda dôležité vyhnúť sa z tohto koša Srbom, ktorí reálne dosahujú kvalitu druhého koša. Nechcel by som ani zlepšujúci sa Wales a neznámu Ukrajinu. Prial by som si naopak Litvu alebo Cyprus."
Kôš 3: Izrael (17), Grécko (18), Rakúsko (20), Škótsko (21), Taliansko (22), Francúzsko (23), Portugalsko (25), Lotyšsko (26)
"Z tretieho koša by som sa chcel vyhnúť Portugalcom a Škótom. Prial by som si Talianov, alebo Grékov."
Kôš 2: Slovinsko (8), Kazachstan (9), Poľsko (10), Bosna a Hercegovina (11.), Anglicko (13), Bulharsko (14), Španielsko (15), Turecko (16)
"Z druhého koša sa chcem určite vyhnúť Poliakom a Bosniakom, obe mužstvá patria už medzi minifutbalovú špičku. Ostatní sa mi zdajú výkonnostne rovnakí, ale asi by som paradoxne bol spokojný s našim posledným osemfinálovým premožiteľom Slovincami alebo Bulharmi, prípadne aj Turkami," dokončil svoj výpočet pre maleligy.sk Cintavý.
Šampionátu sa z členov EMF nezúčastnia Írsko, Luxembursko, Severné Írsko a Arménsko.
Charakteristika skupín podľa prezidenta SZMF
Skupina "Smrti"
Slovensko, Poľsko, Portugalsko, Srbsko
Skupina "Pohoda"
Slovensko, Slovinsko, Taliansko, Cyprus
Skupina "Veľký otáznik"
Slovensko, Kazachstan, Francúzsko, Ukrajina
Potvrdia sa papierové predpoklady aj na ihrisku?
So zložením skupín sme sa pohrali aj my. Žreb môže vytvoriť skupinu, ktorá bude takmer identická s tou, ktorú bude mať slovenská reprezentácia vo veľkom futbale na EURO 2016 vo Francúzsku. V nej by bolo z 2. koša Anglicko, z tretieho namiesto Rusov Lotyšsko a zo štvrtého Wales.
Vytvoriť sa však dá aj skupina s reprezentáciami ako v kvalifikácii o MS 2018 v Rusku vo veľkom futbale. V nej by z 2. koša k našim pribudli Slovinci alebo Angličania, z tretieho Škóti a zo štvrtého Litva.
Ako už spomenul Cintavý, reálna sila výberov a papierové predpoklady sú zatiaľ v malom futbale často veľmi odlišné. Z pohľadu renkingu a umiestnenia reprezentácií na poslednom šampionáte sa ako najľahšia javí skupina s Tureckom, Lotyšskom a jedným zo štvorice Belgicko, Švajčiarsko, Ukrajina a Estónsko. Akou hrou sa však budú prezentovať najmä nováčikovia je veľkým otáznikom.
Tá papierovo najťažšia by z tohto pohľadu mala mať zloženie Bosna a Hercegovina, ktorá obhajuje bronz, Izrael, ktorému patrila v hodnotení krajín na miniEURO 2015 desiata priečka a už spomínané Srbsko.
Pohľad fanúšikov často ovplyvňujú, či skresľujú poznatky z veľkého futbalu. Je preto dôležité upozorniť, že kým v ňom patria napríklad Angličania, Španieli, Taliani, či Francúzi k veľmociam, v malom futbale patrí reprezentácii z Britských ostrovov v renkingu 13., La Furii Roja 15., Squadre Azzurra 22. a Le Bleus až 23. priečka.
Žrebovanie zloženia skupín na miniEURO 2016, ktoré sa budú hrať v maďarskom Székesfehérvári v termíne od 21. do 28. augusta je na programe zajtra (24.2.) od 14.00.