topPhoto
FOTO: FB Minifutball Szövetség

miniEURO 2016: Vyhnú sa Slováci tentoraz skupine smrti?

BRATISLAVA, 23.02.2016 |
Majstrovstvá Európy v malom futbale sa tento rok uskutočnia v v maďarskom Székesfehérvári. V termíne od 21. do 28. augusta na nich opäť nebude chýbať ani slovenská reprezentácia. Už zajtra sa rozhodne, proti komu sa postaví v skupinovej fáze.
 
Slovensko sa vďaka renkingu Európskej minifutbalovej federácie (EMF) dostalo pri žrebe tohtoročného európskeho šampionátu do prvého koša. Od toho druhého ho delila jediná priečka. "Bolo to tesné. To, že sme sa dostali do prvého koša, považujem za veľkú výhodu. V skupinovej fáze sa tak určite vyhneme tým najväčším favoritom," povedal pre maleligy.sk prezident Slovenského zväzu malého futbalu Stanislav Cintavý.
 
Kôš 1: Rumunsko (1. v rebríčku EMF), Česká republika (2), Čierna Hora (3), Chorvátsko (4), Nemecko (5), Rusko (6), Slovensko (7), Maďarsko (19 - organizátor)
 
"Malý futbal stále patrí k športom, kde z roka na rok mnohé mužstvá menia rapídne svoju silu. Preto presný odhad ideálnych skupín nie je úplne jednoduchý a to najmä pri mužstvách, ktoré sú nováčikmi a teda sme ich nikdy nevideli hrať," priznal neľahkú úlohu určiť želané a neželané tímy Cintavý.
 
Kôš 4: Cyprus (27), Srbsko (28), Litva (29), Wales (30), Belgicko (32), Švajčiarsko (35, nováčik), Ukrajina (-, nováčik), Estónsko (-, nováčik)
 
"Pri pohľade na skupiny je paradoxne kľúčový žreb zo štvrtého, čiže relatívne najľahšieho koša, kde sú však zároveň aj mužstvá s krátkou históriou, alebo úplní novici," začal od konca prezident SZMF a konkretizoval: "Pre mňa je teda dôležité vyhnúť sa z tohto koša Srbom, ktorí reálne dosahujú kvalitu druhého koša. Nechcel by som ani zlepšujúci sa Wales a neznámu Ukrajinu. Prial by som si naopak Litvu alebo Cyprus."
 
Kôš 3: Izrael (17), Grécko (18), Rakúsko (20), Škótsko (21), Taliansko (22), Francúzsko (23), Portugalsko (25), Lotyšsko (26)
 
"Z tretieho koša by som sa chcel vyhnúť Portugalcom a Škótom. Prial by som si Talianov, alebo Grékov." 
 
Kôš 2: Slovinsko (8), Kazachstan (9), Poľsko (10), Bosna a Hercegovina (11.), Anglicko (13), Bulharsko (14), Španielsko (15), Turecko (16)
 
"Z druhého koša sa chcem určite vyhnúť Poliakom a Bosniakom, obe mužstvá patria už medzi minifutbalovú špičku. Ostatní sa mi zdajú výkonnostne rovnakí, ale asi by som paradoxne bol spokojný s našim posledným osemfinálovým premožiteľom Slovincami alebo Bulharmi, prípadne aj Turkami," dokončil svoj výpočet pre maleligy.sk Cintavý.
 
Šampionátu sa z členov EMF nezúčastnia Írsko, Luxembursko, Severné Írsko a Arménsko.
 

Charakteristika skupín podľa prezidenta SZMF

Skupina "Smrti"
Slovensko, Poľsko, Portugalsko, Srbsko
 
Skupina "Pohoda"
Slovensko, Slovinsko, Taliansko, Cyprus
 
Skupina "Veľký otáznik"
Slovensko, Kazachstan, Francúzsko, Ukrajina
 
 

Potvrdia sa papierové predpoklady aj na ihrisku?

So zložením skupín sme sa pohrali aj my. Žreb môže vytvoriť skupinu, ktorá bude takmer identická s tou, ktorú bude mať slovenská reprezentácia vo veľkom futbale na EURO 2016 vo Francúzsku. V nej by bolo z 2. koša Anglicko, z tretieho namiesto Rusov Lotyšsko a zo štvrtého Wales.
 
Vytvoriť sa však dá aj skupina s reprezentáciami ako v kvalifikácii o MS 2018 v Rusku vo veľkom futbale. V nej by z 2. koša k našim pribudli Slovinci alebo Angličania, z tretieho Škóti a zo štvrtého Litva.
 
Ako už spomenul Cintavý, reálna sila výberov a papierové predpoklady sú zatiaľ v malom futbale často veľmi odlišné. Z pohľadu renkingu a umiestnenia reprezentácií na poslednom šampionáte sa ako najľahšia javí skupina s Tureckom, Lotyšskom a jedným zo štvorice Belgicko, Švajčiarsko, Ukrajina a Estónsko. Akou hrou sa však budú prezentovať najmä nováčikovia je veľkým otáznikom.
 
Tá papierovo najťažšia by z tohto pohľadu mala mať zloženie Bosna a Hercegovina, ktorá obhajuje bronz, Izrael, ktorému patrila v hodnotení krajín na miniEURO 2015 desiata priečka a už spomínané Srbsko.
 
Pohľad fanúšikov často ovplyvňujú, či skresľujú poznatky z veľkého futbalu. Je preto dôležité upozorniť, že kým v ňom patria napríklad Angličania, Španieli, Taliani, či Francúzi k veľmociam, v malom futbale patrí reprezentácii z Britských ostrovov v renkingu 13., La Furii Roja 15., Squadre Azzurra 22. a Le Bleus až 23. priečka. 
 
Žrebovanie zloženia skupín na miniEURO 2016, ktoré sa budú hrať v maďarskom Székesfehérvári v termíne od 21. do 28. augusta je na programe zajtra (24.2.) od 14.00.
 
Autor: marp, Zdroj: maleligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 26.09.2019
  SZMF: Nominácia na WMF majstrovstvá sveta s viacerými prekvapeniami
  Majstrovstvá sveta pod záštitou WMF v australskom Perthe privítajú od 1. do 11. októbra 2019 32 výberov, medzi ktorými nechýba ani slovenská reprezentácia pod hlavičkou Slovenského zväzu malého futbalu. Viac >>>
 • 19.09.2019
  Reprezentácia SMZ spoznala finálnu nomináciu na Socca MS 2019
  Realizačný tím reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu mal pred sebou počas víkendu v Trenčíne ťažkú úlohu, keď vyberal z 19 hráčov finálnu dvanástku, ktorá pôjde reprezentovať Slovensko na Socca Majstrovstvá sveta do Grécka. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Premiérový turnaj bývalých hráčov PLMF ovládli Belasí
  Spomienka na "staré dobré časy" Partizánskej ligy malého futbalu priviedla na štadión ŠK Slovan Šimonovany hráčov z tímov, ktoré v minulosti v súťaži pôsobili. Tí si spolu zmerali sily v Turnaji starých pánov, ktorý by sa mal stať tradíciou. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Křížek s ostrou kritikou SZMF: O týchto veciach sa bude ešte hovoriť
  V rozsiahlom rozhovore s už bývalým členom výkonného výboru a realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu Ivanom Křížkom sme sa dotkli aj témy dvoch zväzov na Slovensku. A treba povedať, že vzťahy medzi nimi nie sú vždy práve ideálne. Dokazujú to aj slová už bývalého minifutbalového funkcionára, ktorý si ani vo vyjadreniach pre náš portál práve servítku pred ústa nedával. Viac >>>
 • 17.09.2019
  `Pán Ivan` už len ako hráč, vo zväze, reprezentácii i klube končí

  Spoluzakladateľ a neskôr hlavný manažér známeho bratislavského tímu Mystery MFC, člen výkonného výboru a zároveň realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu. Pre mnohých kontroverzný Ivan Křížek potvrdil svoju povesť a nečakane sa z týchto postov stiahol. Viac >>>

 • 10.09.2019
  Socca LM: Papalalulu piatym tímom Európy, kráľom ARKO Ključarovci
  Liga majstrov pod patronátom SOCCA ponúkla v slovinskom Maribore súboje 24 tímov z 22 miest zo 16 krajín. Zastúpenie medzi nimi mal aj víťaz bratislavskej Uniligy Papalalulu, obhajcom prvenstva bol poľský Dynamik Torun. Viac >>>
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.