topPhoto
FOTO: MARTIN PANÁK

Predstavujeme ligy v malom futbale - Bratislavská TOP liga

BRATISLAVA, 06.02.2016 |
Namiesto jedného rozhovoru seriál. Malý futbal na Slovensku má niekoľko desiatok súťaží, o väčšine z nich však vedia fanúšikovia len v rámci regiónu. Po rozhovore o PLMF - Partizánskej lige malého futbalu sme sa rozhodli pokračovať v predstavovaní ďalších súťaží. Tento víkend vám povieme viac o bratislavskej TOP lige, porozprávali sme sa s jej zakladateľom Petrom Králikom.


TOP liga  - za dva roky z nuly na takmer 1200 hráčov

Peter, si zakladateľom a šéfom bratislavskej TOP ligy, ktorá má síce krátku históriu, napriek tomu sa radí z pohľadu počtu tímov a hráčov k najväčším na Slovensku. Vieš koľko presne ich v nedávno skončenom ročníku pôsobilo?

Asi by bola hanba, ak by som nevedel presný počet. Minulého ročníka sa zúčastnilo 80 tímov a na ihriská TOP ligy nastúpilo 1172 hráčov.

Ako ti vlastne skrsla myšlienka založiť TOP ligu?

Počas celého štúdia na vysokej škole v Prahe som pôsobil v podobnej miestnej lige v malom futbale. Začínal som ako hráč, neskôr tiež ako rozhodca a nakoniec sa zo mňa stal aj spoluorganizátor. Počas tohto štúdia som však často navštevoval aj priateľku v Bratislave. A práve tam som si všimol, že žiadna podobná súťaž tam nebola organizovaná. Po štúdiu som prišiel do Bratislavy a začal som napĺňať svoj sen.

Bola to teda vlastne zhoda náhod, avšak pravdou ostáva, že Bratislava má aj najväčší potenciál v rámci Slovenska, takže to celkom klaplo.
 

Konkurencie v Bratislave som sa nebál

V hlavnom mieste ale pôsobí aj jedna z najstarších súťaží na Slovensku BLMF - Bratislavská liga malého futbalu. Nebál si sa tejto konkurencie?

Nie, nebál. Pred založením TOP ligy som pochopiteľne musel zozbierať informácie o BLMF ako jedinom potenciálnom konkurentovi, no veľmi skoro som pochopil, že BLMF ponúka iný produkt. Dokonca ani teraz si nemyslím, že sme konkurenti v pravom zmysle slova a podľa toho, čo viem, podobne to vnímajú aj jej zástupcovia. Možno by sa to trochu zmenilo, ak by sa TOP liga začala hrávať aj cez víkendy…

Aké máš vzťahy s jej zástupcami?

V kontakte som len so Stanislavom Cintavým a to najmä preto, že je zároveň prezidentom Slovenského zväzu malého futbalu, v ktorého štruktúrach pôsobím aj ja. Dovolím si povedať, že náš vzťah je veľmi dobrý a vzájomne sa rešpektujeme. Stano už dokonca odohral aj pár zápasov v TOP lige. Vo všeobecnosti sa však o vlastných ligách veľmi nebavíme, prvoradou témou je zväz a problémy, ktoré treba vyriešiť. 

V Bratislave aktuálne pôsobia dokonca až tri súťaže. K TOP lige a BLMF sa pridala aj Uniliga. Ako ju vnímaš?

Pravdupovediac, obe "konkurenčné" súťaže sledujem len okrajovo. Snažím sa spolu s mojím tímom sústrediť najmä na prácu v TOP lige, stále ju inovovať a zlepšovať. Z „feedbacku“ od hráčov vyplýva, že sa nám to darí a každá sezóna im prináša niečo nové. Som však rád, že ľudia v Bratislave hrajú malý futbal a je oň záujem. Osobne si myslím, že hráči by to nemali vnímať ako konkurenčný boj. Mali by si len užívať samotnú hru a je na organizátoroch, aby im to čo najviac spríjemnili. 


Dve sezóny počas kalendárneho roka

Vráťme sa k TOP lige. Kedy a s koľkými tímami začínala?

TOP liga začala v marci 2014 s 12 tímami.

TOP liga sa hrá pre väčšinu súťaží v malom futbale netradičným spôsobom, keď sa počas jedného kalendárneho roka odohrajú až dva ročníky. Prečo si zvolil takýto model?

Otázne je, čo je tradičný spôsob. Na svete je množstvo súťaží v malom futbale, s rôznymi pravidlami, dĺžkou sezón, počtom tímov, povrchom, atď.  My sme sa rozhodli pre tento model, ktorého najväčšou výhodou je, že v prípade nevyrovnaných líg nemusia tímy "trpieť" celý kalendárny rok, kým vypadnú, resp. postúpia.

Pre predstavu: Do TOP ligy sa v 2. ročníku prihlásilo 70 tímov, z toho 40 bolo úplne nových a začínali v 3. TOP lige. Ak by sme šli "tradičným" spôsobom, najlepším tímom by trvalo prinajmenšom 2 roky, kým by sa predrali medzi najlepších. Takto to trvalo rok. A čo ak TOP liga otvorí 4. či 5. ligu? Nový kvalitný tím by sa musel dlhé roky trápiť so slabými tímami, takto je fluktuácia o polovicu rýchlejšia.

Nehovoriac o tom, že nervydrásajúce zápasy (play-off, baráž, finále) máme dvakrát do roka, čo je v očiach hráčov určite atraktívne. S tým však súvisí aj to, že samotné organizovanie je náročnejšie a zaberie oveľa viac času ako v "pohodovej" celoročnej sezóne.

Neuvažuješ nad tým, že aj TOP liga prejde na štandardný model jeseň - jar?

Nie, nie je na to žiadny dôvod a TOP liga ostane pri našom štandardnom modeli dvoch sezón behom kalendárneho roka.


 

Nový ročník štartuje už 21. marca

Začínal si s 12 tímami a 173 hráčmi, v predchádzajúcom ročníku bolo tímov už 80, resp. 1172 hráčov. Myslíš si, že je šanca ešte ich počet zvýšiť?

Áno, určite je. Je ešte veľa partií, ktoré chodia stále hrávať po telocvičniach a nepoznajú krásu organizovaného malého futbalu. Ak bude viac vhodných ihrísk, časom sa všetci premiestnia na umelú trávu.

Čo by malo hráčov prilákať k malému futbalu, resp. k jeho hraniu práve v TOP lige?

Malý futbal je v prvom rade zábava, stretávanie sa s kamarátmi so zdravým bojovým nábojom. Je skvelé sa pravidelne stretnúť s kamarátmi, zahrať si organizovane vždy proti inému súperovi a potom o tom debatovať pri pivku.

Na otázku, prečo by mali hrať práve v TOP lige, na to by mali odpovedať samotní hráči, pretože môj názor asi nebude objektívny. Môžem však povedať, že robíme všetko preto, aby mali hráči tie najlepšie možné podmienky. Neustále sa zvyšujúci počet tímov a hráčov to len potvrdzuje. Je naším cieľom, aby sa na ihrisku aj mimo neho cítili hráči naozaj dobre.

Umelá tráva v areáli FTVŠ je jedna z najkvalitnejších a hráči žiadnej inej súťaže na Slovensku nehrajú na tak kvalitnom povrchu. Je to naozaj radosť tak pre hráčov ako aj brankárov. Dbáme však aj na kvalitný informačný systém. Výsledky a štatistiky sú aktualizované hneď po zápasoch, reportáže zo zápasov a rozhovory s hráčmi už na druhý deň. Určite potešia aj rôzne zľavy u partnerov pre hráčov TOP ligy.

Do novej sezóny však pripravujeme výrazné novinky vo všetkých spomenutých oblastiach a pevne verím, že hráči z toho budú nadšení.

Bratislavská TOP liga patrí k najväčším súťažiam v malom futbale na Slovensku, hoci sa hrá len dva roky a má za sebou vrátane nultého štyri ročníky. Ako je možné to za tak krátku dobu dosiahnuť?

Pokiaľ sa nemýlim, tak počtom hráčov už je najväčšia na Slovensku. Na tvoju otázku nie je možné jednoznačne odpovedať, pretože aktuálny stav ovplyvnilo viacero faktorov. Významnú rolu zohrali skúsenosti nadobudnuté počas môjho štúdia v Prahe, kde som pôsobil v podobnej lige. Taktiež mi pomohlo samotné štúdium, kde som mal tú česť vyštudovať Ekonomike športu na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. No najdôležitejšia však bola asi vytrvalosť, pretože problémov, ktoré bolo treba vyriešiť počas prvých dvoch rokov, bolo viac než dosť.

Kedy štartuje nový ročník a ako by sa doň mohli prihlásiť noví záujemcovia?Štvrtý ročník TOP ligy - Jar 2016 sa začína 21. marca 2016 a nové tímy sa môžu prihlásiť cez registračný formulár.


Z iného súdka - Slovenský zväz malého futbalu

Po nedávnych zmenách v Slovenskom zväze malého futbalu si sa stal jeho generálnym sekretárom. Čo je cieľom tejto organizácie a ako hodnotíš jej pôsobenie počas doby, v ktorej si jej súčasťou?

Cieľom je pozdvihnúť úroveň súťaží malého futbalu na celom Slovensku, podporovať hráčov i oblastné zväzy a úspešne reprezentovať krajinu na medzinárodných podujatiach.

Prvý rok je pre vedenie vždy náročný, z môjho pohľadu som novú funkciu, ale aj fungovanie zväzu spoznával. Prešli sme si Valným zhromaždením, niekoľkými Výkonnými výbormi, majstrovstvami Slovenska aj majstrovstvami Európy a zistil som, ako sa veci majú. A tiež, že je pred nami je obrovský kopec práce na všetkých frontoch. Predpokladám, že v novom roku sa nevyhneme radikálnym zmenám.

Pod patronátom SZMF si sa zúčastnil aj majstrovstiev Slovenska, ktoré sa konali v Košiciach. Ako sa s odstupom času pozeráš na toto podujatie? Nemrzí ťa, že tímy z "topky" v ňom dosť prepadli?

MSR 2015 boli prvým spoločným projektom nového Výkonného výboru. Našiel by som tam tak pozitívne, ako aj negatívne prvky. Veľmi dôležité pred MSR 2016 je negatívne prvky odstrániť a pozitívne ešte viac vylepšiť, aby bol tento produkt atraktívny tak pre hráčov, verejnosť, ale aj médiá.

Čo sa týka umiestnenia tímov z TOP ligy, vôbec to takto neberiem. Tak pre mňa ako aj pre ne to bola prvá účasť a tímy nevedeli čo ich čaká. Neskúsenosť, oklieštené zostavy, 5-metrové bránky, živá tráva, ... navyše v tom čase sa hrala TOP liga s loptou s tlmeným odskokom, takže podmienky boli pre naše tímy naozaj odlišné, než na aké boli vyknuté. A výsledky to aj potvrdili. Na najbližších MSR 2016 však TOP ligovým tímom dávam výrazne väčšie šance - zmenili sme loptu, umelú trávu a tímy hrajúce 1. TOP Ligu majú svoju kvalitu. 

Nechýbal si ani na majstrovstvách Európy v chorvátskom Vrsari, kde slovenskej reprezentácii po postupe zo skupiny vystavili stopku hneď v úvode play-off Slovinci. Aké boli ME pre teba v pozícii funkcionára?

Opäť nová skúsenosť. Videl som tak našu reprezentáciu (na fotografii vpravo), ako aj najkvalitnejšie celky Európy a bohužiaľ musím skonštatovať, že aj v tomto smere je pred nami dlhá cesta. Nehovorím len o samotnej výkonnosti hráčov, ale o všeobecnom fungovaní reprezentácie a realizačného tímu počas celého roka. Je to jeden z bodov, na ktoré sa musíme zamerať.

Čo chýbalo našim chlapcom k tomu, aby sa dostali ďalej?

Zohratosť a vnútorná pohoda v tíme.

Okrem seniorskej reprezentácie sa rozbieha aj projekt 21-ky. Tá má za sebou dva zápasy proti českým rovesníkom, v Prahe i Bratislave ťahala za kratší koniec, hoci najmä v prvom polčase odvetného duelu na domácej pôde favorita dosť potrápila. Ako vnímaš tento projekt?

Projekt má určite zmysel pre budúcnosť malého futbalu ako športu. Je dôležité pracovať s mládežou, len tak sa dá dopracovať ku kvalitnejším výkonom v seniorskej kategórii. Pre hráčov je to veľká skúsenosť. Najmä v druhom zápase sme previedli dobrý výkon a neboli sme ďaleko od pekného výsledku. Aj ku kategórii U21 však treba pristupovať systematicky, sledovať pravidelne hráčov, pracovať s nimi a mať víziu. Práve z dôvodu, že ide o nový projekt, je tu vhodná šanca podchytiť ho od začiatku a nastaviť správne fungovanie.

Zväzy na Slovensku a v Českej republike vznikali prakticky v rovnakom období, no kým u našich susedov sa už rozbieha celoštátna súťaž a reprezentácia skončila na spomínaných ME štvrtá, u nás sme od takýchto mét ešte dosť ďaleko. Čo podľa teba urobiť, aby sme sa k nim čo najskôr priblížili aj my?

Vedenie SZMF svojho času evidentne zaspalo. Je na aktuálnom vedení, ako sa s danou situáciou vysporiada, no ako som už spomínal, musia prísť razantné kroky k znovunaštartovaniu SZMF. Toto nie je priestor na vyslovenie konkrétnych krokov, avšak je potrebné si určiť čiastkové ciele, kontrolovať ich dodržiavanie a postupne sa dostať tam, kde potrebujeme. Veľa sa toho môže zmeniť už po nedávnom zasadnutí Valného zhromaždenia SZMF, ktoré sa uskutočnilo koncom januára.

Na záver, ako vidíš budúcnosť malého futbalu na Slovensku?

Veľmi optimisticky. Verím, že tak ako rastie TOP liga, môže rásť väčšina súťaží na Slovensku. Sú tu schopní ľudia, ktorí chcú posunúť malý futbal na vyššiu úroveň. Otázkou ostáva, či práve títo budú vedieť spojiť sily a obetovať svoj čas. Odpoveďou bude už najbližší rok.


PROFIL

Názov súťaže: TOP liga
Mesto: Bratislava
Rok založenia 2014
Hracie plochy: 5
Počet hráčov: 1172

0. ročník  
173 hráčov, 12 tímov - 2. rovnocenné skupiny
1. ročník  
541 hráčov, 30 tímov - 1. TOP liga, 2. TOP Liga (celkovo 4 skupiny)
2. ročník  
961 hráčov, 70 tímov - 1. TOP Liga, 2. TOP Liga, 3. TOP Liga (celkovo 9 skupín)
3. ročník
1172 hráčov, 80 tímov - 1. TOP Liga, 2. TOP Liga, 3. TOP Liga (celkovo 10 skupín)

Kontakt: vedenie@topliga.sk, 0915 902 632


O ktorej lige by ste si chceli prečítať najbližšie? Dajte nám vedieť meno/názov svojho favorita. Píšte na FB Malé ligy alebo na mail.

Autor: marp, Zdroj: maleligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 26.09.2019
  SZMF: Nominácia na WMF majstrovstvá sveta s viacerými prekvapeniami
  Majstrovstvá sveta pod záštitou WMF v australskom Perthe privítajú od 1. do 11. októbra 2019 32 výberov, medzi ktorými nechýba ani slovenská reprezentácia pod hlavičkou Slovenského zväzu malého futbalu. Viac >>>
 • 19.09.2019
  Reprezentácia SMZ spoznala finálnu nomináciu na Socca MS 2019
  Realizačný tím reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu mal pred sebou počas víkendu v Trenčíne ťažkú úlohu, keď vyberal z 19 hráčov finálnu dvanástku, ktorá pôjde reprezentovať Slovensko na Socca Majstrovstvá sveta do Grécka. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Premiérový turnaj bývalých hráčov PLMF ovládli Belasí
  Spomienka na "staré dobré časy" Partizánskej ligy malého futbalu priviedla na štadión ŠK Slovan Šimonovany hráčov z tímov, ktoré v minulosti v súťaži pôsobili. Tí si spolu zmerali sily v Turnaji starých pánov, ktorý by sa mal stať tradíciou. Viac >>>
 • 17.09.2019
  Křížek s ostrou kritikou SZMF: O týchto veciach sa bude ešte hovoriť
  V rozsiahlom rozhovore s už bývalým členom výkonného výboru a realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu Ivanom Křížkom sme sa dotkli aj témy dvoch zväzov na Slovensku. A treba povedať, že vzťahy medzi nimi nie sú vždy práve ideálne. Dokazujú to aj slová už bývalého minifutbalového funkcionára, ktorý si ani vo vyjadreniach pre náš portál práve servítku pred ústa nedával. Viac >>>
 • 17.09.2019
  `Pán Ivan` už len ako hráč, vo zväze, reprezentácii i klube končí

  Spoluzakladateľ a neskôr hlavný manažér známeho bratislavského tímu Mystery MFC, člen výkonného výboru a zároveň realizačného tímu reprezentácie Slovenského minifutbalového zväzu. Pre mnohých kontroverzný Ivan Křížek potvrdil svoju povesť a nečakane sa z týchto postov stiahol. Viac >>>

 • 10.09.2019
  Socca LM: Papalalulu piatym tímom Európy, kráľom ARKO Ključarovci
  Liga majstrov pod patronátom SOCCA ponúkla v slovinskom Maribore súboje 24 tímov z 22 miest zo 16 krajín. Zastúpenie medzi nimi mal aj víťaz bratislavskej Uniligy Papalalulu, obhajcom prvenstva bol poľský Dynamik Torun. Viac >>>
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.